Jdi na obsah Jdi na menu
 


Orkán Herwart zasáhl i Turkovice

1. 11. 2017

Orkán Herwart zasáhl i Turkovice

 

V neděli 29. října se prohnal přes území našich obcí orkán Herwart a stejně jako v jiných částech republiky také u nás způsobil řadu škod.

Hasiči v Turkovicích likvidovali spadlé stromy v lokalitách Borka a K Březině. Dále jsme zajišťovali průjezdnost komunikací v okolí Turkovic – zejména silnice ve směru na Senohraby a Hrusice během dne několikrát zablokovaly drobné stromy nebo spadlé větve. Nejnáročnější bylo odstranění více než stoletých smrků na Borkách, kde se jednalo o komplikované vývraty. Za pomoci motorových pil, žebříků, výškové techniky, navijáku a mechanizace jsme nakonec všechny překážky dokázali odstranit.

Nasazena byla veškerá dostupná technika, jednotka byla rozdělena na dvě skupiny - jedna pracovala s těžkou mechanizací (Škoda 706 CAS 25) v chatových oblastech a druhá (DA MB Sprinter) zajišťovala průjezdnost hlavních komunikací. Dokázali jsme si poradit též s požadavkem na zajištění dodávky elektrické energie pro vysílače společností Vodafone a Cetin (O2) o příkonu 18 kW. Na tento úkol jsme nasadili technický automobil (Liaz TA4) s vestavěnou elektrocentrálou.

Zasahovali jsme též v okolních obcích, kam nás podle potřeby vysílalo operační středisko Hasičského záchranného sboru – v Hrusicích, Choceradech, Vestci a Vodslivech. Celkem se podílelo na likvidaci následků orkánu 9 hasičů, likvidace událostí trvala 11 hodin. Použili jsme k plnění úkolů 3 automobily a pracovali se 3 motorovými pilami.

Když vítr zeslábl, v rámci výcviku jsme pomáhali spoluobčanům s opravou drobných škod na jejich majetku za pomoci výškové techniky a mechanizace. Ořezali jsme poškozené stromy a podíleli se na opravě střech – většinou šlo o doplnění tašek či hřebenáčů.

Díky aktivitě místních hasičů tak občané nepocítili výraznější omezení, komunikace byly pravidelně zprůjezdňovány a nikoho ani nenapadlo, že mobilní telefony v obci fungují právě díky turkovickým hasičům, kteří ukázali, že umí i něco navíc, než se běžně od hasičů očekává.

 

Josef Brabec, velitel