Historie Sboru dobrovolných hasičů v Turkovicích

Sbor dobrovolných hasičů v Turkovicích byl založen 9.prosince 1900. Jako první činní členové se přihlásili: Vojtěch Macháček (velitel sboru), František Krpal (podvelitel), dále František Trojánek, Josef Palouček, Antonín Křivánek, František Drexler, Jaroslav Daneš, Josef Kroupa čp. 17, František Kroupa čp. 8, Antonín Kroupa, Alois Novák a František Pecka.

Dalších zakládajících členů bylo 27 a členů přispívajících 31.

V následujícím roce 1901, přesně 28.července zakoupili pověření členové sboru od firmy R.A. Smekal – Smíchov ruční stříkačku za 1300 korun (existuje jako majetek soudobého sboru dodnes). Pro zajímavost: ještě v roce 1956 plně sloužila při námětových cvičeních.

25.srpna téhož roku stříkačku slavnostně vysvětil důstojný Pán, p. Josef Brhovský – farář v Hrusicích. (Pro vysvětlení: Turkovice byly až do roku 1921 osadou obce Hrusice).

U příležitosti 50. výročí existence sboru proběhla 9.července 1950 slavnostní schůze. Při které byly předány diplomy třem zakládajícím členům sboru za „padesátiletou činnost hasičskou“ – p. Františku Kroupovi čp. 8, Josefu Kroupovi čp. 17 a Josefu Paloučkovi.

V tomto období – v padesátých letech si členové svépomocí staví novou hasičskou zbrojnici, která byla dokončena v prosinci roku 1957 (odpracováno občany přes 1500 brigádnických hodin).

Mají již k dispozici auto značky Praga typ RN, později 7.3. 1960 byla zakoupena Tatra 805 a stříkačka značky Opel Olympie.

S tímto vybavením zasahovali dobrovolní hasiči více než třicet let, zúčastnili se soutěží a námětových cvičení.

V roce 1964 získali jako místní jednotka Československého svazu požární ochrany čestné uznání od okresního výboru za dobrou práci při hašení požáru lesa v oblasti Hláska – Senohraby.

V roce 1970 byla uspořádána soutěž k 70. výročí založení hasičského sboru za účasti družstev z Ondřejova, Třemblat, Zvánovic, Kališť, Lensedel a Turkovic.

Po roce 1996 se dala dohromady parta nadšených mladých chlapců a začíná nová éra turkovickýh hasičů.