Jdi na obsah Jdi na menu
 


Zámek Berchtold v Kunicích patřil dětem a záchranářům

12. 6. 2011

Zámek Berchtold v Kunicích patřil dětem a záchranářům

Ve středu 8.6. jsme se aktivně podíleli již potřetí na Dni záchranářů na Zámku Berchtold. Jednalo se již tradičně o akci určenou převážně pro děti.

Na Zámek Berchtold se ve středu 8.6. po desáté hodině dopolední sjelo na tři stovky dětí ze všech koutů středočeského kraje. Díky naší spolupráci s organizátory letos nechyběly ani děti z ondřejovské základní školy. Policie, záchranná služba a hasiči, které reprezentovala právě hasičská jednotka z Turkovic, až do oběda dětem prakticky předváděli techniku, kterou používají při své práci. Z našeho stánku se dětem nejvíce líbilo stříkání z proudnice a možnost vyzkoušet si hasičskou přilbu. K vidění toho ale bylo mnohem více - od hasičských obleků, přes nářadí a praktické ukázky použití až po ukázky vybavení zásahových automobilů. Inu, rozhodně se bylo na co dívat a také bylo co vyzkoušet na vlastní kůži. Jak se asi děti cítili v evakuačním trojúhelníku?
Určitě bychom si s dětmi vydrželi hrát a povídat až do večera, ale čas byl neúprosný a dvanáctá hodina ohlašovala vrchol dnešního dne - společnou ukázku zásahu všech tří jednotek. Námět je jednoduchý - mladík pod vlivem alkoholu usedá za volant a přímo před zraky diváků sráží cyklistu a díky nezvládnutému manévru havaruje do odstaveného automobilu. Ten po nehodě začíná hořet. I naši malí diváci však již vědí, jak přivolat pomoc a proto za nedlouho doráží všechny tři záchranné složky a zásah se rozjíždí naplno. Zatímco hasiči se věnují hořícímu automobilu, zdravotníci zajišťují životní funkce a ošetřují zraněného cyklistu. Policisté však také mají napilno - mladík, který celou událost způsobil se jim rozhodně dobrovolně nevydá a tak nastupuje ukázka jako z amerického filmu - ale po pár nacvičených chvatech se mladík kácí k zemi a děti oprávněně policistům tleskají za bravurní zákrok. Svou práci dokončují také zdravotníci - převážejí cyklistu do nemocnice a i hasiči jsou již hotovi. Na závěr hasiči ještě předvádějí použití hydraulického vyprošťovacího zařízení.
Jak se vám děti se záchranáři líbilo? Že ano? Tak za rok zase naschledanou!

Pepík Brabec

P.S. Díky  Vikimu za pořízení pěkných foteček a videa z ukázky:-)

foto z akce: fotoviki.rajce.idnes.cz/Den_zachranaru_8.6.2011/

Jenda Brabec

denzchran8.6.2011berchtold004.jpg

denzchran8.6.2011berchtold014.jpg