Jiné akce v roce 2011

05082011478.jpg

Udržujeme obecní kanalizaci

Hasiči již po léta neodmyslitelně k naší obci patří a to také díky našemu přesvědčení, že Turkovice také přece patří tak trochu nám – turkovickým soptíků. Jedním z důkazů tohoto tvrzení je dnešní minibrigáda – údržba obecní kanalizace a oprava dešťové kanalizace na naší hasičárně.

Obětavost a činorodost Jirky Srny nezná mezí a je to právě on, kdo pravidelně čistí vpustě a otevřená koryta toků místní dešťové kanalizace. Právě díky němu se v Turkovicích daří i větší přívalové deště ustát beze škod, protože voda prostě teče tudy, kudy má a nerozlévá se do míst, kde by mohla způsobit škodu.

Dnes to vzal Jirka trohu razantněji – za pomoci minibagru obnovil několik vpustí. Navíc zaústil okapový svod přístavby hasičárny do trativodu. Na zimu jsme tedy v Turkovicích připraveni!

15102011539.jpg

Oslava výročí 175. let založení ZŠ Ondřejov

12. 10. 2011

Oslava výročí 175. let založení ZŠ Ondřejov

V sobotu 8. října 2011 se probouzím do deštivého chladného rána, ani vstávat se mi do toho nečasu nechce. Ale musím. Dnes mě čekají ukázky činnosti hasičů u zásahu před budovou ZŠ Ondřejov u příležitosti výročí jejího založení.
Kdo přišel určitě ničeho nelitoval. Kromě bohatého programu ve škole měl totiž možnost slédnout také ukázky činnosti hasičů u zásahu s přítomností nebezpečné látky a také u vyproštění osoby z havarovaného vozidla. Ukázky nám posloužily též jako výcvik, i když vzhledem k tomu, aby diváci co nejvíce viděli, jsme je přeci jen trochu upravili od skutečné reality u zásahu. Doufám, že jsme vhodně a důdtojně doplnili program oslav a těším se na další spolupráci s naší Základní školou.

img_6783.jpg

Výcvik jednotky

16. 8. 2011

V pátek 5.8. 2011 zorganizovali velitelé pro členy jednotky výcvikovou akci na téma vyproštění osob při nehodě osobního automobilu.

Cílem výcviku bylo začlenění nových kadetů do zásahové jednotky a také nácvik spolupráce hasičů se zdravotníky. Cvičení se zúčastnilo 12 členů jednotky a kromě již nacvičených a domluvených postupů bylo pro nás největší výzvou správné poskytnutí předlékařské první pomoci zraněným účastníkům simulované nehody. To se však díky zkušenostem našich zdravotníků povedlo a tak si všichni z výcviku odnesli domů pocit dobře odvedené práce. Pro velký úspěch právě takovéto praktické simulace budeme v podobných akcích pokračovat i do budoucna.

Pepík Brabec

 

05082011476.jpg

05082011478.jpg

05082011479.jpg

Pomáháme Vám kdykoli je to třeba!

O tom, že turkovičtí hasiči umějí pomoci i když zrovna nejsou ve službě se přesvědčil v pondělí 4.7. pan Mareček ze Senohrab.

V podkroví chaty pana Marečka se totiž usídlily vosy, které mu z pobytu na chatě dělaly doslova peklo. Jaké však měl štěstí, že si na opravu své chaty objednal právě řemeslníky z Turkovic – kteří jsou současně také dobrovolnými hasiči. Miloš Muller a Jirka Srna ani na chvilku nezaváhali a vosí hnízdo během chvilky zlikvidovali. Co na tom, že za sebou zrovna nemají hasičský vůz, stačila jim běžná včelařská výstroj, kterou si Jirka vozí ve svém služebním voze s sebou – co kdyby náhodou byla třeba……  A vidíte, jak přišla vhod!

Pomáháme ve školce

3. 7. 2011

Naše školka má zbrusu novou zahradu. Bez vody však tráva ne a ne růst a tak když zrovna nepršelo, pomohli jsme zalít zahradu z naší hasičské cistareny CAS 25 Liaz.

Na žádost pana starosty jsme několikrát v průběhu června zalili školní zahradu, která byla čerstvě osetá travním semenem. Práce to nebyla jednoduchá, jílové podloží nechtělo vodu absorbovat a proto jsme museli zálivku několikrát opakovat.
Nevšední podívaná se nám však naskytla v úterý 28.června. Zrovna když jsme dorazili, čekala na nás školka plná dětí. To by nebylo až tak nic divného, kdyby zrovna nebylo 19:30. Jak jsme se dozvěděli, předškoláci měli rozlučku se školkou a aby to byla rozlučka jak se patří, tak ve školce zůstali až do rána.
Pro nás a určitě i pro naše malé – za chvíli už prvňáčky – to bylo příjemné zpestření jinak rutinní práce. Doufáme, že jsme pomohli a že v září už budou naše děti využívat zahradu jak se patří!

Branný den na ZŠ Ondřejov

3. 7. 2011

Již několik let pomáháme ZŠ Ondřejov zajišťovat branný den. Jinak tomu nebylo ani letos, v úterý 28.června na starém hřišti jsme připravili pro žáky naší školy opět disciplínu tématicky zaměřenou na požární ochranu.

Letos, vzhledem k velmi pozdnímu termínu, jsme zaměřili naši disciplínu více oddechově (děti už víceméně čekaly na příchod tolik vytoužených prázdnin) a tak se více běhalo, stříkalo, kýblovalo a svůj prostor dostala i osvěžující sprcha z lafetové proudnice – to právě v okamžiku, kdy na našem stanovišti byl 2. a 8. ročník. Samozřejmě jsme nezanedbali ani prevenci a probrali s žáky školy nejdůležitější zásady pohybu ve volné přírodě.
Premiéru na této akci měla i naše sanitka (VW Transporter T4) předurčená pro účely předlékařské první pomoci a asistenční služby. Ta působila na stanovišti první pomoci jako ukázkový doplněk.
S dětmi strávený den se nám líbil a doufáme, že i oni si to s námi užili tak, jak se na 28. června sluší a patří – oddechově a v pohodě! Těšíme se za rok zase nashledanou!!!

cimg0973.jpg

cimg0916.jpg

Asistence při opravě silnice v Turkovicích

V neděli 12.6. jsme asistovali místnímu podnikateli při opravě silnice v Turkovicích.

Na žalostný stav silnic v Turkovicích, které patří do správy středočeského kraje, se už nemohl dále dívat vlivný místní podnikatel, který si nepřeje být jmenován a rozhodl se, že alespoň ty nejhorší díry vyspraví na vlastní náklad. Na nás se obrátil s prosbou o dopravní asistenci a o vyčištění okolí děr vysokotlakem.
Vzhledem k tomu, že i přes naše několikeré písemné i ústní urgence, osobní jednání a eskalace přes starostu obce se s děravými silnicemi v Turkovicích nic neděje už déle než půl roku, rádi jsme přiložili ruku k dílu a pomohli tak motoristům, kteří naší obcí projíždějí.

12062011412.jpg

12062011416.jpg

Zámek Berchtold v Kunicích patřil dětem a záchranářům

12. 6. 2011

Ve středu 8.6. jsme se aktivně podíleli již potřetí na Dni záchranářů na Zámku Berchtold. Jednalo se již tradičně o akci určenou převážně pro děti.

Na Zámek Berchtold se ve středu 8.6. po desáté hodině dopolední sjelo na tři stovky dětí ze všech koutů středočeského kraje. Díky naší spolupráci s organizátory letos nechyběly ani děti z ondřejovské základní školy. Policie, záchranná služba a hasiči, které reprezentovala právě hasičská jednotka z Turkovic, až do oběda dětem prakticky předváděli techniku, kterou používají při své práci. Z našeho stánku se dětem nejvíce líbilo stříkání z proudnice a možnost vyzkoušet si hasičskou přilbu. K vidění toho ale bylo mnohem více – od hasičských obleků, přes nářadí a praktické ukázky použití až po ukázky vybavení zásahových automobilů. Inu, rozhodně se bylo na co dívat a také bylo co vyzkoušet na vlastní kůži. Jak se asi děti cítili v evakuačním trojúhelníku?
Určitě bychom si s dětmi vydrželi hrát a povídat až do večera, ale čas byl neúprosný a dvanáctá hodina ohlašovala vrchol dnešního dne – společnou ukázku zásahu všech tří jednotek. Námět je jednoduchý – mladík pod vlivem alkoholu usedá za volant a přímo před zraky diváků sráží cyklistu a díky nezvládnutému manévru havaruje do odstaveného automobilu. Ten po nehodě začíná hořet. I naši malí diváci však již vědí, jak přivolat pomoc a proto za nedlouho doráží všechny tři záchranné složky a zásah se rozjíždí naplno. Zatímco hasiči se věnují hořícímu automobilu, zdravotníci zajišťují životní funkce a ošetřují zraněného cyklistu. Policisté však také mají napilno – mladík, který celou událost způsobil se jim rozhodně dobrovolně nevydá a tak nastupuje ukázka jako z amerického filmu – ale po pár nacvičených chvatech se mladík kácí k zemi a děti oprávněně policistům tleskají za bravurní zákrok. Svou práci dokončují také zdravotníci – převážejí cyklistu do nemocnice a i hasiči jsou již hotovi. Na závěr hasiči ještě předvádějí použití hydraulického vyprošťovacího zařízení.
Jak se vám děti se záchranáři líbilo? Že ano? Tak za rok zase naschledanou!

denzchran8.6.2011berchtold004.jpg

denzchran8.6.2011berchtold014.jpg

SDH Turkovice zachránilo ples:-)

1. 2. 2011

V sobotu 29.1. 2011 kolem 22. hodiny byla naše jednotka požádána kolegy z Hrusic, zda by nebylo možno zajistit s naší elektrocentrálou záložní dodávku elektřiny na jejich hasičském plese v místní sokolovně. Na místo jsme vyrazili s CAS 25 Liaz. Ve 22:30 již kapela hrála díky nám:-) Zálohohování trvalo necelé tři hodiny a to do doby, než byla obnovena standartní dodávka elektrického proudu.

Akce se za naši jednotku účastnili Jirka Srna a Jan Vaněk, za což jim z postu velitele jednotky moc děkuji.