Jiné akce v roce 2012

img_7324.jpg

Výstava hasičské techniky Mnichovice

19. 8. 2012

Třetí srpnová neděle byla ve znamení lehce odpočinkové akce – byli jsme pozváni s naší CAS 25 na výstavu hasičské techniky do Mnichovic pořádanou u příležitosti výročí 130. let založení SDH Mnichovice.

Akci jsme využili též k výměně zkušeností s ostatními posádkami vystavované techniky. Ač byla naše CAS 25 zařazena v sekci historické techniky, má stále co nabídnout při hasičských zásazích i v dnešní době. Koneckonců vždyť je v Turkovicích  zařazena jako první výjezdové vozidlo.

Výstava proběhla za krásného horkého a slunného letního odpoledne mezi 13-tou a 16-tou hodinou. K osvěžení účastníků místní hasiči využili vodu z hydrantu a kropili co se dalo. Mě osobně na akci chybělo jen občerstvení v podobě burčáku 🙂  Na ten však je ještě příliš brzy a tak doufám, že snad alespoň pro příště pořadatelé zvolí vhodnější termín 🙂

Cvičení HZS Benešov

16. 8. 2012

     Ve čtvrtek 16.srpna 2012  proběhlo cvičení HZS Benešov na téma zásah v tunelu Zahradnice. Byli jsme zde v roli figurantů a pomohli tak při výcviku jednotek z okresu Benešov.

Byla to pro nás zajímavá zkušenost, poprvé jsme mohli sledovat zásah z pohledu zachraňovaných osob a díky svým zkušenostem tak hodnotit postup zasahujících.

Děkuji tímto za vzornou reprezentaci a pomoc kolegům z Benešovska Jirkovi Srnovi, Karlovi Haislovi a Fandovi Srnovi. Bez pochopení dobrovolníků by se cvičení takového rozsahu nemohlo uskutečnit.

Den záchranářů II. na zámku Berchtold

5. 6. 2012

      Letos už podruhé jsme v úterý 5.června 2012 vyrazili zajistit Den záchranářů na Zámek Berchtold do Vidovic. I přes to, že celý den vydatně pršelo, navšívilo náš stánek za dopoledne na tři stovky dětí ze všech koutů středočeského kraje.

Ve spolupráci se Záchrannou službou Stč. kraje a Policií ČR jsme seznamovali naše nejmenší se záchranářskou prací. Předvedli jsme jim hasičské obleky, nářadí a nástroje a ukázali v praxi, jak se některé obleky používají. Největší ohlas však byl u hasičské proudnice, kde si každý mohl vyzkoušet, jaké to je trefit se proudem vody do kuželu.

Dětem se naše expozice  a zejména praktické ukázky moc líbily! Škoda, že letos nepřijely děti ze ZŠ v Ondřejově, pro které jsme měli domluvený volný vstup!

berchtold2-2012.jpg

Splachování místních komunikací ve Třemblatech

5. 5. 2012

Splachování místních komunikací ve Třemblatech i přes to, že Obec Ondřejov si na stavbu vodovodu a kanalizace najala renomovanou firmu Zvánovec, občas se technologie s počasím prostě nepotkají…..:-( Zrovna v pátek 4.5. si občané Třemblat stěžovali na vysokou prašnost v pražské ulici. Starosta obce nás požádal o zakropení problematického úseku. Žádný problém, vyrážíme tedy s naší cisternou směr Třemblaty. První cisterna zahučela v prachu třemblatských cest jako nic a tak hledáme místo, kde ji opět naplníme. Hydrant – to je to první, co nás napadlo. Ale chyba lávky! První podzemní hydrant u zastávky je tak špatně namontovaný, že nelze nasadit nástavec. No co, jsou tu ještě další. Druhý podzemní hydrant u odbočky na Zvánovice – zde pro změnnu nejde otevřít šoupě. Třetí hydrant – nadzemní u Horáčků není zavodněn…… 🙂 Asi jsme příliš nároční na funkčnost stavby za 80 milionů Kč 🙂

krizovatka.jpg

Školení strojníků a velitelů

     na 24.dubna 2012 kromě svátku Jiřího připadlo v podvečer také školení strojníků a velitelů našeho okrsku. Tentokrát jsme se sešli v Mnichovicích.
Školení mělo klasický průběh, kdy jednotliví lektoři z řad zaměstnanců HZS nás provázeli jednotlivými tématy – spojení, činnost jednotek při povodních, práce s motorovou pilou a taktické postupy u zásahu. Závěrečný test všichni přítomní úspěšně zvládli, což je dobrou vizitkou práce lektorů.
Závěrem děkuji SDH Mnichovice za uspořádání školení a lektorům za jejich čas.

Školení první pomoci

21. 4. 2012

Na sobotní podvečer pro nás děvčata z Místní skupiny ČČK Turkovice připravila zajímavé školení z oblasti poskytování předlékařské první pomoci.
Školení vedla námi oblíbená lektorka Kateřina Jankovcová, která pro nás připravila praktický zácvik přímo s vybavením, které máme v naší sanitce. Nechyběl nácvik resuscitace, velkou pozornost jsme věnovali fixaci krční a bederní páteře a také zjišťování a kontrole životních funkcí.
Protože se nám školení líbilo, domluvili jsme se na dalším pokračování a to formou zásahů u simulovaných událostí. Doufám, že díky úspěchu tohoto prvního počinu stoupne také zájem z řad členů sboru i ČČK.

nositka.jpg

Školení nositelů dýchací techniky

21. 4. 2012

Sobota 21. dubna 2012 byla pro nás doslova školícím dnem. První školení začínalo už v 8:00 v Kolíně a bylo určeno pro nositele dýchací techniky.
Po nutné dávce teorie a ověřovacím testu jsme se přesunuli na venkovní hřiště profesionálních hasičů v Kolíně kde jsme absolvovali praktickou část. Nováčci však ještě budou muset projít výcvikem v polygonu, který s nimi rádi absolvujeme také. Z naší jednotky se zúčastnilo 7 borců, atmosféru doplnili hasiči z Kolínské oblasti a také naši sousedé z Lensedel. na rok máme splněno, tak teď hurá zpátky domů, čeká nás školení zdravovědy.

prakticky-vycvik.jpg

Výměna servořízení CAS 25

3. 4. 2012

…potíže s technikou nás stále pronásledují. Včera po 9 hodinovém nočním maratonu jsme vyměnili servořízení na CAS 25. Ze 4 svorníků drželo pouze na dvou, někdy se člověku zdálo, že volant je polohovatelný:)
Vše se podařilo díky obrovskému nasazení hrstky odvážných turkovických hasičů. Kdo tuto práci někdy dělal, ví, že za daných prostorových možností je to doslova peklo. A navíc „na koleně“ v garáži turkovické hasičárny. Osobně smekám klobouk a děkuji hochům za perfektní práci! Vždyť šli spát až ve 2:30!

img_7381.jpg

img_7382.jpg

SHaZ 16 Čimeice: Soustředění pro opravdové hasiče

29. 3. 2012

  O víkendu 16. – 18. března se turkovičtí hasiči zúčastnili výcviku hasičských a záchranářských jednotek pod názvem „Soustředění hasičů a záchranářů“ v Čimelicích.
Víkend to byl opravdu náročný, kromě velkých a těžkých zásahů jsme se potýkali také se zásadními problémy na technice. Díky osobnímu nasazení každého z nás a obrovskému týmovému duchu jsme se dokázali se všemi nástrahami vypořádat se ctí turkovákům vlastní:) Inu, posuďte sami….
V pátek už na cestě jsme řešili první vážný technický problém: prasklé vzduchové potrubí a požár motorového prostoru vozidla Liaz. Díky podpoře Honzy Brabce a našeho „taťky“ Josefa Brabce st. jsme však závadu odstranili, požár uhasili, opravili elektroinstalaci a pokračovali v jízdě. Dorážíme po dalších menších potížích s palivovým systémem zdárně na základnu do Čimelic.
Ubytko, večeře a čekání na první zásah. cca. ve 21:00 odjíždíme do píseckých hor. Ač nerad, ale přesto se dobrovolně hlásím jako velitel prvního zásahu. Námět: Úder blesku do rozhledny, hlášeny jsou desítky raněných. Poslední kilometr musíme zdolat pěšky, ale dá se to. Velím, rozděluji úkoly, celkově mám ze zásahu pocit dobře odvedené práce a to jak své tak i všech kolegů – záchranářů.
Pokračujeme k dalšímu zásahu – a sakra! Bouchání ze zadu ohlašuje další technický problém. Je 23:55 a kdesi uprostřed píseckých hor nám upadla kardanka a setrvačník retardéru:( hlásím na operační středisko poruchu a je jasné, že dalšího zásahu se nezůčastníme. Ležíme pod autem a snažíme se nasadit setrvačník. Nejde to a nejde. A pořád nejde. Středíme na sebe tisícihrany, bušíme do toho palicema a pořád nic. Po hodině a půl – konečně se podařilo! Nejmladší člen týmu zabral palicí a najednou to šlo! Teď ještě utáhnou tu matku, co se povolila. Má někdo klíč číslo 70? No zkuste něco takovýho sehnat v pustinách kdesi za Pískem. My jsme ale měli štěstí. Na silnici, kde projede 10 aut za celý den, jel náhodou místní majitel autodopravy. Doma klíč měl, dojel pro něj a my jsme po dvou hodinách hlásili připravenost k výjezdu, čímž jsme způsobili příjemný šok operačnímu důstojníkovi. Nevěřil totiž, že takovou závadu vůbec dokážeme opravit.
Celá sobota se naštěstí odehrávala podle standardních scénářů, absolvovali jsme 4 velké zásahy – požár ve škole, výbuch v areálu ZD, mimořádná událost ve sqotu s přítomností nebezpečné látky a na závěr požár rozsáhlého skladového areálu. Prostě odměna za odvahu a nasazení z předchozího dne. V neděli jsme se v pohodě vrátili zpátky domů a užívali zaslouženého odpočinku.
Co říci závěrem? Prožili jsme úžasný víkend, získali jsme nové kontakty a nacvičené postupy si ověřili v praxi. Co je však nejcennější a pro mě osobně to nejdůležitější – akce jsme se od začátku do konce, od prvních příprav a školení, přes opravy aut a výcvik až k úklidu materiálu zúčastnili jako tým. Jeden za všechny, všichni za jednoho. S touhle partou kdykoliv a kamkoliv zase někdy rád pojedu. A kdože jsou ti „naši“ hrdinové? Jirka Srna, Pavel Vaněk, Karel Haisl, Miloš Muller, Veronika Loblová a Pepík Brabec. Hoši, děkuji Vám!

img_7229.jpg

img_7324.jpg