Jiné akce v roce 2013

mukarov.jpg

Den záchranářů 2 na zámku Berchtold 13.6.

13. 6. 2013

 

Již podruhé jsme letos zavítali na zámek Berchtold u příležitosti druhého Dne záchranářů. Společně se posádkami Policie ČR a ZZS Stč. kraje jsme ve čtvrtek 13. června 2013 našim dětem prezentovali činnost složek IZS.

Kromě statické ukázky nemohla ani tentokrát chybět živá ukázka všech složek v akci. Osvědčená dopravní nehoda s vyproštěním zraněné osoby i tentokráte děti zaujala, obzvláště proto, že figurantkou byla jedna z jejich učitelek. My jsme navíc akci využili k nácviku na soutěže ve vyprošťování a snažili se maximálně soustředit na postup zásahu dle pravidel soutěží. Z potlesku a reakcí, které jsme zachytili, se dětem akce moc líbila a tak se  vraceli do svých domovů doslova nadšené.

Doufáme, že i příští rok se zase na Berchtoldu budeme prezentovat společně s ostatními složkami IZS.

Dětský den Mukařov 8.6.

8. 6. 2013

SDH Mukařov nás požádal o ukázku techniky – Sanitky MB Sprinter u příležitosti Dětského dne v Mukařově. Protože zejména s mukařovskými děvčaty spolupracujeme delší dobu a vždycky velmi rádi, přijali jsme pozvání s radostí.

     Zatímco na fotbalovém hřišti se děti mohly vyřádit jak chtěly, prostor u školy byl vyhrazen pro statické, ale i dynamické ukázky. Techniku zde předváděli místní hasiči – CAS 20 Terrno, Policie ČR z MO Kamenice a samozřejmě v roli záchranářů turkovičtí hasiči se sanitkou MB Sprinter. Dynamickou ukázku předvedla mukařovská přípravka –  ti nejmenší se prezentovali při zásahu na uměle vytvořený papírový objekt. Vedli si při tom znamennitě.

Zatímco se všichni bavili, my jsme předváděli vybavení našeho vozidla všetně několika praktických ukázek práce s nosítky.   Díky slunečnému počasí se den vydařil a jsem rád, že jsme svou účastí podpořili  místní hasiče.

mukarov.jpg

Ukázka činnosti na Den záchranářů v Kolíně

8. 5. 2013

Ve středu 8.května 2013, v den výročí osvobození naší vlasti od nacistické okupace se konal tradiční Den záchranářů v Kolíně. Letos byli turkováci aktivně při tom.

Ředitel územního odboru Kolín plk. ing. Vladimír Dynybyl nás požádal o statickou ukázku činnosti hasičů při dopravních nehodách. Předvedli jsme vozidlo Mercedes Sprinter se sanitní zástavbou včetně praktické ukázky činnosti jeho posádky. Akce jsme využili i k výměně zkušeností s hasiči z okolních sborů.

 

kolin2.jpg

Den záchranářů na zámku Berchtold 2013

25. 4. 2013

Ve středu 24.dubna jsme se opět po roce sešli s kolegy ze záchranky a s policií na zámečku Berchtold v Kunicích-Vidovicích na dni záchranářů. Tentokrát jsme předváděli techniku a vybavení dětem většinou z prvého stupně základní školy. Počasí nám přálo, tak si myslím, že se program vyvedl a snad i líbil. Na konec jsme dětem předvedli zásah na dopravní nehodu za účasti všech záchranných složek. Děkujeme našemu fotografovi Vikimu, že si udělal čas a ukázku nám řádně zdokumentoval:-)

2013-04-24-09.44.05.jpg

2013-04-24-09.44.47.jpg

Pravidelné školení strojníků a velitelů

24. 4. 2013

V úterý 23.dudna od 16:30hodin proběhlo v budově struhařovské hasičské zbrojnice pravidelné školení strojníků a velitelů okrsku č.4.  Záštitu nad tímto školením převzal Pepa Kudrna z HZS – stanice Kolín.  Témata byla zajímavá. Za všechny bych si dovolil jmenovat nař. metodiku hašení fotovoltaických elektráren nebo práci ve výškách a nad volnou hloubkou. Školení bylo završeno testem.

Závěrem bych chtěl poděkovat kolegům ze Struhařova za poskytnutí prostor pro toto školení a samozřejmě všem přednášejícím Karlovi Pátkovi, Pepovi Kudrnovi a Pepovi Brabcovi.

Soustředění zdravotníků a záchranářů Čimelice 2013

25. 3. 2013

O víkendu 22.-24.března 2013 se část  naší výjezdové jednotky posílená o zdravotní družstvo účastnila dalšího ročníku soustředění zdravotníků a záchranářů v Čimelicích.  Co je účelem tohoto cvičení? Procvičit si teoretické zásady v praxi. Během celého víkendu se jednotky hasičů a záchranářů účastní několika různorodých simulovaných zásahů.  Zde se zdokonalí v záchranářské a zdravotní činnosti i ve velení.

zdravotni-druzstvo.jpg

Návštěva polygonu u „metráckých“ hasičů

24. 2. 2013

V sobotu 23.února naše jednotka společně s kolegy z Lensedel a jednou kolegyní z Mukařova navštívila hasičský polygon v Praze v Hostivaři.  Pro nezasvěcené se jedná o cvičiště pro hasiče, kde jsou simulovány podmínky jako u zásahu: tma, kouř, různé překážky, stísněné prostory, a hlavně také fyzická zátěž. Vše se samozřejmě absolvuje v dýchací technice. Každý hasič si má možnost vyzkoušet „nanečisto “ tuto obrovskou zátěž.

Zároveň jsme měli možnost si prohlédnout vybavení celé stanice, kde se nám dostalo i odborného komentáře.  Klukům ze směny patří velké díky!

karlos.jpg

Pomoc s vyproštěním nákladního automobilu

15. 2. 2013

13. února kolem 18. hodiny byla naše jednotka požádána o pomoc s vyproštěním nákladního automobilu, který díky namrzlé vozovce sjel v katastru obce Hrusice ze srázu mimo silnici. Jelikož takto havarované vozidlo nebránilo provozu na komunikaci, nebylo naše vyprošťování klasifikováno jako zásah. Situace na místě události byla značně komplikokovaná, neboť vozovka byla namrzlá a byl problém se k havarovanému vozidlu s naším zásahovým vozidlem CAS 25 LIAZ vůbec přiblížit.  Pro vyproštění byl použit naviják. Bohužel v průběhu vyprošťování došlo k přetržení hlavního tažného lana. Nemohli jsme tedy akci zdárně dokončit. Nákladní automobil byl nakonec vyproštěn až následující den pomocí navijáku lesního traktoru.

Jenda Brabec

import-033.jpg

Zdravotní asistence na Monínci

19. 1. 2013

Z pátka 18. na sobotu 19.ledna 2013 se v lyžařském areálu Monínec pořádal dvanáctihodinový vytrvalostní závod na lyžích. Záchranáři z naší jednotky byli požádáni o zajištění zdravotní asistence. Díky Verče Loblové a Alče Dvořákové jsme se úkolu zhostili se ctí. Ošetřena bylo pouze několik malých poranění.

 

Jenda Brabec

 

2013-01-18-20.53.42.jpg

Naviják v akci

12. 1. 2013

V úterý 8. ledna po 18. hodině byla naše jednotka požádána o vyproštění uvízlého nákladního automobilu, který se nacházel na polní cestě mezi obcemi Ondřejov a Mnichovice. Jelikož nebránilo vozidlo provozu na komunikaci nejednalo se o zásah. Po přízezdu na místo jsme zjistili, že se jedná o nákladní automobil značky IVECO, který byl zapadlý až po nápravy do měkkého podloží. Pro jeho vyprostění byl použit těžký naviják, který máme nainstalovaný na zásahovém vozidle.

08012013766.jpg

Výroční valná hromada SDH Turkovice ohlédnutí

7. 1. 2013

5. ledna 2013 od 18. proběhla výroční valná hromada SDH Turkovice. Mimo jiné bylo předáno ocenění našemu starostovi Pepovi Brabcovi z rukou Starosty okresního sdružení hasičů Čech Moravy a Slezska  p. Laciny.

Zde můžete  nahlédnout do zprávy velitele.

Jenda Brabec

Zpráva velitele SDH Turkovice  – Odborná příprava, Zásahy, Práce na technice za rok 2012

 

V několika dalších okamžicích si Vám dovolím přiblížit činnost naší jednotky za rok 2012 v těchto oblastech:

1. Odborná příprava

2. Zásahová činnost

3. Práce na technice

 

Odborná příprava:

 

16.-18.března jsme se účastnili soustředění hasičů a záchranářů v Písku, které bylo poznamenáno třemi dobrodružstvímiJ (prasklá trubka brzdového pístonu, požár v motorovém prostoru a závažná závada brzdovém retardéru.)

21. dubna v dopoledních hodinách proběhlo na stanici v Kolíně za naší účasti pravidelné školení nositelů dýchací techniky

21. dubna odpoledne jsme uspořádali na naší hasičárně pod vedením Kateřiny Janovcové a ČČK Turkovice školení předlékařské první pomoci

24.července proběhlo v Mnichovicích pravidelné školení strojníků a velitelů našeho okrsku č.4

16. srpna se část naší jednotky účastnila tatkického cvičení pořádaného pod záštitou HZS Benešov a to konkrétně na evakuaci osob a likvidaci požáru v železničním tunelu Zahradnice nedaleko Olbramovic

6. září  si  pro naši jednotku Jiří Srna, Veronika Lobelová a kolegové z dalších sborů připravili taktické cvičení a to konkrétně dopravní nehodu osobního automobilu se zraněnými osobami. Taktického cvičení se účastnila naše jednotka a posádka sanitky ČČK Turkovice

17.a 18. listopadu vybraní jedinci naší jednotky absolvovali kurz pro obsluhu a práci s motorovou  a rozbrušovací pilou pod vedením lektora Roberta Pelíška z HZS Praha

 

Zásahy:

 

V roce 2012  byla naše jednotka povolána celkem k osmi událostem.

 

Z toho se jednalo ve čtyřech případech o požár:

– požár komínu chaty Ondřejov Na Křížku

– 2x požár kontejneru TKO Poddubí

– požár fotovoltaických panelů na průmyslové hale v Kunicích

 

Dále  se jednalo ve dvou případech o dopravní nehodu:

– vyproštění OA po DN v katastru obce Kunice

– DN nákladního automobilu Třemblaty

 

A ve dvou případech se jednalo o technickou pomoc:

– vyproštění OA  Turkovice Na Zádušce

– zpřístupnění objektu pro poskytnutí první pomoci ZZS na Borkách

 

Práce na Technice:

I v roce 2012 jsme odpracovali nesčetně hodin na opravách a údržbě techniky.

Pro názornost se zmíním o těch nejdůležitějších:

 

LIAZ:

– výměna servořízení

– rozsáhlá oprava retarderu

– oprava nezávislého topení

– oprava výstražného osvětlení(oranžové světelné rampy)

– oprava těsnosti hydraulického vyprošťovacího zařízení

– výměna kardanové hřídele navijáku

– seřízení vůle ložisek kol přední nápravy

– oprava motorového prostoru po požáru

 

AVIA:

– seřízení vstřiků

– výměna palivového filtru

– výměna termostatu

– výměna pláště předního kola

– oprava vysokotlaké pistole

 

SANITKA

– Zde se nám po dlouhých jednáních podařilo získat bezúplatným převodem od Středočeské Záchranky sanitní vozidlo na podvozku MB Sprinter. Toto vozidlo je o deset let mladší než naše původní sanitka na podvozku WV Transporter T4.  Ta se v současné době prodává. Získané finanční prostředky budou použity na další plánované projekty spojené s obměnou a rekonstrukcí zásahové techniky

 

PS12 SPORT

– sportovní stříkačka se konečně dočkala střední opravy čerpadla a šasi.

Děkuji za pozornost a předávám slovo starostvi sboru.

Jenda Brabec