Soutěže v roce 2010

 1. Noční soutěž výjezdových jednotek Dolínek 2010

O víkendu 30.-31.října 2010 se naše jednotka ve složení Pepík Brabec, Karel Srna, Jan Vaněk, Karel Haisl, Roman Dražil a Jenda Brabec účastnila 15. ročníku noční soutěže – Memoriálu Bédy Černého v Dolínku u Odoleny Vody.

Startuje vždy družstvo ve složení 1+5 (velitel+pět členů jednotky). Soutěž je zaměřena na plnění disciplín, které se většinou podobají skutečným událostem u zásahu a to navíc za tmy a v noci. Řadí se mezi jednu z nejdéle trvajících soutěží v jednom kuse, trvá necelých dvacet hodin!. Jednotka musí plnit úkoly cca na dvanácti stanovištích v okruhu cca 50km! Všechna stanoviště jsou utajena do poslední chvíle, navíc každým rokem přibývá úkolů  zaměřených na teorii, první pomoc a hlavně řešení zásahu dle bojového řádu, kde není hlavním kritériem čas, ale preciznost a správnost postupu likvidace události. Letošní ročník byl opravdu silně obsazen – startovalo celkem 28 družstev. Naší jednotce se povedl díky obrovskému nasazení všech členů a také díky silnému týmovému duchu v této silné konkurenci zvítězit. Za což jim patří gratulace! Velké díky Patří i našemu rozhodčímu Tomášovi Labákovi a  fotografovi Jírovi Caltovi.

 1. Noční taktické cvičení Přestavlky

V sobotu 2.10. se sestava turkovických hasičů ve složení Pepík Brabec, Jirka Srna, Karel Srna, Karel Haisl, Miloš Muller a Tereza Musilová zúčastnili nočního tektického cvičení v Přestavlkách. Odpoledne probíhalo praktické školení a výcvik, získané dovednosti jsme potom mohli v noční části zúročit. Bohužel se tak nestalo a zejména díky příliš demokratickému způsobu velení jsme skončili tak, jak bychom si nepřáli – na posledním 12. místě. Toto umístění však zdaleka nereflektuje nasazení a úsilí, které jsme předvedli na některých disciplínách – třeba na pádu ultralehkého letadla jsme si počínali výborně, zapojili jsme týmový duch a myslím, že zcela oprávněně jsme pak měli pocit, že nás rozhodčí „zařízli“. Povedly se ale i jiné disciplíny, např. požár školy, dopravní nehoda. Někde jsme ale zcela propadli – nehoda s únikem látek, tajná (máme u jirky 51 piv) ale taky požár v lese či ejektor se nepovedly zcela podle našich představ. Je potřeba zapracovat na nedostatcích a pro příští ročník se z nich poučit. Osobně nad výsledkem nelámu hůl, vždyť šlo jen o školení a pokud se nedostatky projevují při výcviku, je to dobře – u zásahu si na to alespoň dáme pozor.

 

 1. Cyklomaraton horských kol HZS Batkovy 2010

  V pátek 24.9. reprezentovali Libor Šimánek s Pepíkem Brabcem náš sbor na Cyklomaratonu horských kol pořádaném HZS jihočeského kraje v Táboře s názvem Batkovy 2010. Výborně připravený závod vedl lesními a polními cestami v okolí Tábora přes Smyslov až na vrch Batkovy, kde byla i vrchařská prémie. Tohle stoupání nám dalo hodně zabrat, ale naštěstí druhá polovina závodu byla více o sjezdech než ta první. Zpět do Tábora se jelo přes Hartvíkov a okolo Chýnovských jeskyní, kde byl na trase velmi zajímavý trialový sjezd. Kromě občerstvovací stanice na trati byl zajištěn i oběd v prostorách táborské hasičské stanice. V konečném pořadí se v kategorii 30 – 40 let umístil Libor na 7. a Pepík na 11. místě.

 

 1. 3. ročník běhu hasičů do svatohorských schodů

  V sobotu 18.9. se dvě dvojice borců z Turkovic ve složení Libor Šimánek, Pepík Brabec a Jan Brabec, Jan Vaněk doplněná o dvojici z Lensedel ve složení Pavel Vaněk, Tomáš Vaněk zúčastnili již 3. ročníku běhu hasičů do svatohorských schodů v Příbrami. Trať dlouhou 550 metrů a čítající kromě výběhu do kopce také 330 schodů hasiči zdolávali s dýchacím přístrojem na zádech, plnou výstrojí a s výzbrojí 2 hadic C a proudnice. Během soutěže si každý ze závodníků sáhne až na dno svých sil a vítězem se opravdu stává každý, kdo závod absolvuje. V celkovém hodnocení si naše dvojice vedly výborně – byly jsme jediný tým, který měl v první desítce hned dvě hlídky – a to na 4. místě Libora s Pepíkem s časem 4:18:26, na 9. místě Jendu s Kennym za 4:47:46 a na 15. místě skončili sousedé z Lensed – Pavel s Tomem za 5:02:91. Ještě doplním, že na startu bylo 50 mužských a 10 ženských dvojic. Gratuluji závodníkům k dosaženým výsledkům!

 

19.Turnaj v malé kopané Mnichovice

V neděli 19.9.2010  jsme se zúčastnili fotbalového turnaje Hasičů v nedalekých Mnichovicích. Hrálo se 2 x 10min. Nastoupili jsme v této sestavě: Srna K.-Novotný,Calta-Labák-Haisl,Dražil,Srna J.

První zápas jsme sehráli proti pozdějšímu vítězi turnaje SDH Doubek. První poločas byl pro mnohé také zároveň  budíčkem. Hráli jsme vyrovnanou partii,ale góly dával soupeř. Za poločas 3 góly  a to nás čekal ještě ten druhý. Druhý poločas byl úplně o něčem jiném. Začali jsme hrát a bylo nás najednou plné hřiště, ale víc jak 2 góly jsme i přes závěrečný drtivý tlak  dát nedokázali. Doubek-Turkovice 3:2 (3:0) Branky: Haisl, Dražil.

Druhý zápas jsme sehráli proti domácím Mnichovicím. Zápas to byl dost vyrovnaný s šancemi na obou stranách. Po povedeném rohovém kopu jsme šli začátkem druhého poločasu do vedení. To nás trošku uspokojilo a přestali jsme hrát ve víře, že už to 8 minut ubráníme.Po rohovém kopu soupeře a naběhnutí útočníka bylo vyrovnáno. Za další minutu po vyražené tvrdé střele dorážel útočník soupeře do prázdné brány. I přes tento vývoj utkání nás to nepoložilo a byla vidět snaha o vyrovnání, chuť se ještě porvat o výsledek, ale čas na vyrovnání byl nulový. Turkovice-Mnichovice 1:2 (0:0) Branka: Haisl.

Třetí a závěrečný zápas jsme sehráli proti HZS Říčany. Na mnohých už byla znát únava ze sobotní oslavy. Soupeř hrál úplně nejlepší fotbal ze všech soupeřů. Byli jsme pod trvalým tlakem celý zápas, ale dokázali jsme hrát vyrovnanou partii .První gól jsme dostali po nechytatelné střele zpoza obránce. Druhý poločas už jsme přes nějaké náznaky šancí odchodili. Soupeř byl běhavější a fotbalovější. Říčany-Turkovice 3:0 (1:0)

Závěrem bych chtěl poděkovat klukům za odvedený výkon, především po taktické stránce. Kdy si každý plnil své úkoly, postavení na hřišti a tak naše hra byla koukatelná, přihrávali jsme si, prostě jsme si zahráli fotbal a o to šlo. Sice jsme nezískali ani bod, ale naše hra byla oproti předchozím ročníkům výrazně lepší. Časy kdy jsme jeli z turnaje s 0 b a skóre 2:26 jsou pryč.

Celkové pořadí:

1.Doubek 7:2  6b
2.Říčany 3.2  4b
3.Mnichovice 3:4  1b
4.Turkovice 3: 8  0b

18.Soutěž výjezdových jednotek Mukařov

V sobotu 11.9. 2010 se část výjezdové jednotky ve složení Jiří Srna, Jan Vaněk, Karel Haisl, Miloš Muller zúčastnila soutěže výjezdových jednotek v Mukařově. Chlapci v náročném zápolení nakonec skončili na 10. místě.

 1. Železný hasič v Praze na Pankráci

V sobotu 4.9. reprezentoval turkovické hasiče Libor Šimánek na nejprestižnější a současně nejnáročnější soutěži TFA známé pod názvem Železný hasič konané v Praze 4 na Pankráci. Libor po velkém boji obsadil 53. místo z 80 startujících. O náročnosti soutěže svědčí i fakt, že někteří soutěžící vzdali ještě před vlastním pokusem a dalších minimálně 10 z nich soutěž vůbec nedokončilo. Gratuluji Liborovi k dosaženému výsledku!

16.Memoriál Josefa Steinegera Barochov

V sobotu 28.srpna srpna jsme se tradičně účastnili memoriálu Josefa Steinegera na Barochově. Počasí ze začátku sice mnoho nepřálo a museli jsme běhat mezi kapkami, ale pak se na nás alespoň na chvilku i sluníčko usmálo. Klání se účastnilo celkem šest družstev. Tři mužů mladších a ve stéjném počtu ženy mladší. Tato soutěž byla zároveň okrskovou. Běželo se na dva pokusy dle pravidel požárního sportu a pak následoval systém play off vylepšený o závěrečný sprint proudařů a pití piva na čas.

A jak jsme dopadli? Dle postupového klíče jsme si vybojovali právo účastnit se v příštím roce okresní soutěže a v systému play off jsme vyhráli!:-) Přivezli jsme si tak domů putovní pohár.

15.Memoriál Jirky Kulhánka Ondřejov

Vsobotu 14.srpna se naše sportovní družstvo účastnilo memoriálu Jirky Kulhánka v Ondřejově. Na start se postavilo devět družstev mužů a jedno družstvo žen. Soutěžilo se v disciplíně požární sport a to ve dvou pokusech. Prvý v souladu s pravidly požárního sportu, ale pouze se dvěmi hadicemi „B“ a pokus druhý, který byl navíc doplněn o překonávání překážek a dálkovou dopravu vody pomocí plastových kelímků:-)

V celkovém hodnocení obsadilo naše družstvo první místo. Gratulujeme.

14.Běh Hvězdonice – Ondřejov

V sobotu 10.7. od 11:00 se běžel tradiční běh z Hvězdonic do Ondřejova. Turkovické hasiče reprezentoval sám starosta sboru Josef Brabec, který ve své kategorii skončil na 14.místě s časem 34:51. Závod se konal na standardní trati z Hvězdonic do Ondřejova v délce 5,8 km za extrémně teplého počasí (35°C). Do závodu se přihlásilo 57 běžců a všichni zdárně dokončili.

13.Krajská soutěž v požárním sportu Nymburk

O víkendu 19-20.června se konala v Nymburce krajská soutěž v požárním sportu. Na této soutěži družstvo mužů mladších reprezentovalo okres Praha-Východ. Celkový výsledek je určen pořadím ve třech disciplínách a to: sto metrů překážek, štafety 4x100metrů a požárního útoku. Náš tým dal do stovek a štafet maximum, ale i tak to nestačilo na průběžné slušné umístění (byli jsme po prvním dnu devátí). V neděli přišla na řadu královská disciplína – požární útok, kde jsme chtěli ukázat konečně svoji sílu, ale bobužel sací koš neputoval do kádě smontovaný a náš pokus byl tedy neplatný. Celkově jsme obsadili 11. místo. I tak bych chtěl poděkovat klukům z týmu, kteří makali na přípravě.

 1. Dobrovolný železný hasič Senohraby

V sobotu 5.června pořádali kolegové hasiči ze Senohrab třetí ročník dobrovolného Železného hasiče dle pravidel TFA. Na startu bylo celkem 65 soutěžících.  Za Turkovice soutěžili: Jana Dvořáková, Jirka Srna, Libor Šimánek, Pepík a Jenda Brabcovi. Trať byla o něco náročnější, než v minulých letech, proto se soutěž protáhla až do večerních hodin. Pro děti byl připraven doprovodný program se spoustou atrakcí.

V soutěži družstev Turkovice potřetí obhájily titul Železných hasičů!

Jednotlivci:

Jana Dvořáková (ženy)1. místo, Pepík Brabec (muži) 4. místo, Libor Šimánek 5. místo, Jiří Srna 7. místo a Jan Brabec 13. místo.

 

 1. Okresní soutěž v požárním sportu Stará Boleslav

Vsobotu 29.5.2010 proběhla okresní soutěž  v požárním sportu pořádaná ve Staré Boleslavi. Tentokráte se soutěžilo ve štafetě 4x100m překážek a v požárním útoku. Počasí umožnilo divákům vidět opravdu dobrou podívanou. I zde naši muži dokázali, že mohou bojovat o stupně vítězů. Vybojovali jsme celkové nádherné prvé místo!

 1. Okrsková soutěž v požárním sportu Struhařov

V sobotu 22.května kolegové ze Stuhařova pořádali okrskovou soutěž v požárním sportu. Soutěžilo se v požárním útoku a to dvěma způsoby: Klasicky na dva pokusy a systémem paralelních útoků. Druhý  z jmenovaných je pro diváky velmi atraktivní, neboť běží dva týmy současně. I přes nepřízeň počasí se našemu družstvu podařilo obsadit v kategorii muži mladší 1. místo v obou způsobech požárních útoků. Na 2. místě skončil Struhařov B a na 3. místě Řehenice.

9.TFA CUP(Železný hasič) Mrač

V sobotu 15. května pořádali kolegové hasiči z Mrače 3.ročník TFA CUPu (Železného hasiče). Zkratka TFA je odvozena od „Toughest Firefighter Alive“ (Nejtvrdší hasič přežije). Tento typ soutěže čím dál více získává na popularitě. Jedná se o souhrn disciplín, které musí hasič zdolat v zásahové ústroji a Ti nejzdatnější i s funkčním dýchacím přístrojem. Do Mrače jsme měli vyrazit ve čtyřčleném složení a to v sestavě Pepík Brabec, Jana Dvořáková, Honza Vaněk a Jenda Brabec. Bohužel náhlá nemoc nedovolila Pepovi i Janě startovat, tak turkovické barvy nakonec reprezentovali Honza a Honza:-) Prostě Honza Vaněk a Jenda Brabec. Oba startovali v kategorii, kde soupeřili se šesnácti dalšími borci a to s dýchacím přístojem. Kolegům z Mrače patří poděkování za organizaci soutěže. Určitě se bylo na co dívat.
A jak jsme s Honzou dopadli? Honza Vaněk vybojoval krásné šesté místo a mně se podařilo dosáhnout na bronzovou příčku. Jsem rád, že jsme dobře reprezentovali Turkovice. Tímto bych chtěl poděkovat Honzovi Vaňkovi za uctihodný výkon, který byl odměnou za jeho dřinu při fyzické přípravě. Dík patří i Pepíkovi Brabcovi za morální a trenérskou podporu a samozřejmě nesmím zapomenout na všechny naše fanoušky.

8.Jarní běh kunratickým lesem

Starosta sboru Pepík Brabec reprezentoval turkováky v pátek 7.5. 2010 od 11:00 na akci pořádané Českou hasičskou sportovní federací s názvem „Jarní běh kunratickým lesem“ . Běželo se na trati dlouhé 5 km střední obtížnosti. Po celou dobu panovalo příjemné jarní slunečné počasí a v závodě vládla bojovná sportovní atmosféra. Náš reprezentant skončil na 12. místě s časem 25:49.

 

 1. Běh do kopce Komořany – Čihadlo

Ve čtvrtek 29.dubna 2010 se opět turkovičtí hasiči v rámci fyzické přípravy účastnili závodu Komořany – Čihadlo. Délka tratě cca 5000 m, převýšení 180 m, typ tratě terén. V barvách turkovických hasičů startovali Pepík a Jenda Brabcovi. Běh byl vzhledem k vysokým teplotám a terénu náročný.

 

6.Běháme s Komerční Bankou

Ve čtvrtek 22.4. 2010 se turkovičtí hasiči zúčastnili Běhání s Komerční Bankou , které pořádal senohrabský lyžařský oddíl. Závodili jsme ve složení Jarka Brůžková, Terezka Musilová, Jenda a Pepík Brabcovi. Děvčata běžela na trati 2,8 km, zatímco my jsme si to rozdali na rovných 5 kilometrech. Nejlepšího umístění dosáhla Terezka, která obsadila krásné 3. místo! , dále na 4. místě skončila Jarka, která závod dokončila jen s velkým sebezapřením – obnovilo se jí zraněí kolen. V kategorii mužů se naši bratři svorně seřadili za sebe – 9. místo patřilo Pepíkovi s časem 23:02 a 10. příčku obsadil Jenda za 23:40. Všem účastníkům blahopřeji k dosaženým výsledkům a děkuji zejména děvčatům za odvahu!

5.Mistrovství HZS ČR v badmintonu

Během uplynulého víkendu 17. – 18. dubna se uskutečnilo v tělocvičně BaC Esiko Kladno 1.Mistrovství HZS ČR v badmintonu. Akci zorganizoval Sportovní klub HZS hlavního města Prahy a Badminton club Esiko Kladno za podpory Generálního ředitelství HZS ČR a České hasičské sportovní federace. Na mistrovství bylo nominováno 32 hráčů z celé ČR a zahájení se ujal náměstek generálního ředitele HZS ČR brigádní generál ing.Miloš Svoboda.

V sobotu se hráči utkali ve čtyřčlenných skupinách, kdy pouze první dva borci postoupili do nedělních vyřazovacích bojů. Stejný systém platil i pro čtyřhry. V neděli se bylo opravdu na co koukat, zejména hráči z Ostravy předváděli ve čtyřhrách atraktivní a dynamický badminton, který se divákům musel líbit. Celé mistrovství ovládl místní hráč Marek Schoř startující v barvách HZS Praha, který vyhrál dvouhru a se svým kolegou Quidem Hartmanem, rovněž z HZS Praha, po nepříliž líbivém, ale přísně taktickém výkonu i čtyřhru. Souběžně se soutěží jednotlivců probíhala i soutěž družstev, kdy celkové umístění všech hráčů jednotlivých HZS v nedělním programu bylo převedeno na body. I tuto kategorii vyhrálo, hlavně díky již zmiňovanému Schořovi ,družstvo HZS Praha. Smolařem mistrovství byl vyhlášen Milan Třos z HZS Ostrava, který po neuvěřitelném fyzickém výkonu obsadil dvě nepopulární čtvrtá místa, když nejdříve jen těsně nepostoupil do finále dvouhry i čtyřhry a o chvíli později mu i obě bronzové medaile proklouzli mezi prsty až v koncovkách třetích setů. A ještě jedna věc, která stojí za zmínku, během celého dvoudenního klání se nikdo nezranil, což je při pořádání hasičské sportovní akce jev velmi řídký.

Celé mistrovství se organizátorům povedlo zvládnout na profesionální úrovni, za což nutno poděkovat i sponzorům akce, firmám Yonex a Esiko. Ukázalo také na masový rozvoj tohoto fyzicky náročného sportu v řadách sportovců HZS. Během turnaje se představili hráči z Prahy, Brna, Ostravy, Hlučína, Nymburku, Pardubic, Chebu, Šumperku a Berouna. O pořadateli příštího ročníku bude rozhodnuto do konce června.

Pořadí na prvních třech místech:

Dvouhra:
1. Schoř Marek HZS Praha
2. Vašák Miloslav HZS Pardubice
3. Šimánek Libor SDH Turkovice

Čtyřhra:
1. Schoř Marek – Hartman Quido HZS Praha
2. Vašák Miloslav – Šimon Petr HZS Pardubice
3. Kapolka Filip – Gurný Michal HZS Ostrava

Družstva:
1. HZS Praha 31 bodů
2. HZS Ostrava 21 bodů
3. HSZ Pardubice 16 bodů

 1. Jarní splutí Sázavy – závod

Ve čtvrtek 8.dubna jsme se účastnili ve složení Pepík Brabec, Libor Šimánek, Honza Vaněk a Jenda Brabec závodu raftů  pod názvem „Jarní splutí Sázavy“ Závod pořádal Hasičský záchranný sbor České Republiky a probíhal v úseku z Týnce nad Sázavou do Pikovic, dlouhý cca 16 km.  Na startu bylo více než padesát raftů.
Naše posádka dřela od začátku až do konce. Díky špatné volbě typu raftu se nám nepodařilo udělat slušné umístění. (raft měl na vodě oproti konkurenci velký odpor) Z dvaceti osmi startujících družstev v naší kategorii R4 jsme obsadili čtrnácté místo.
Závod se odehrál v bezvadné sportovní atmosféře a za nádherného počasí. Dík patří také našim divákům a fanouškům, kteří nás přišli povzbudit.

 1. Jarní splutí Sázavy – trénink

V neděli 4.dubna jsme byli na Sázavě lehce potrénovat na závod, který se pojede ve čtvrtek 8.dubna od 12 hodin. Jedná se o závod s názvem „Jarní splutí Sázavy“ . Naše posádka ve složení Pepík Brabec, Libor Šimánek, Honza Vaněk a Jenda Brabec pojede kategorii R4 (čtyřčlenný raft). Závod pořádá Hasičský záchranný sbor a slibuje hojnou účast startujících. Závod proběhne v úseku mezi Týncem nad Sázavou a Pikovicemi. Neváhejte a přijďte nám fandit. Náš tým jde do závodu naplno!:-)

 1. Pohár ředitele HZS hl.m. Prahy v běžeckém lyžování

V pátek 19.února 2010 přesně ve 12:00 v lyžařském běžeckém areálu Bedřichov – lokalitě Šámalova chata reprezentovali náš sbor na závodu „O pohár ředitele HZS hl.m. Prahy v běžeckém lyžování“ dva odvážní – Libor Šimánek v kategorii do 35 let a Pepík Brabec v kategorii do 50 let. Závod se jel na 12 km volnou technikou na upravené trati a za běžného turistického provozu v úseku Šámalova chata – Nová louka – Hřebínek – Kristiánov – Nová louka.

Pořadatelsky výborně zvládnutý závod jsme si dokonale vychutnali – vždyť to se nestává každý den, abychom se mohli setkat s těmi nejlepšími hasiči a vyměňovat si s nimi zkušenosti. Výsledky jsou v přiloženém souboru a zdaleka nejsou pro nás podstatné. Daleko důležitější je ten úžasný pocit, že jsme se dokázali vypořádat s osmikilometrovým stoupáním a že jsme celou trať zvládli projet v bruslařském stylu.

Za rok si to rádi zopakujeme!

1.Závod v obřím slalomu o pohár ředitele HZS hlavního města Prahy

V pondělí 18.ledna 2010 jsme se za SDH Turkovice účastnili závodu v obřím slalomu v Rokytnici nad Jizerou na Lysé Hoře v Krkonoších a to ve složení Jana Dvořáková, Pepík Brabec, Libor Šimánek a Jenda Brabec. Závod probíhal ve dvou kolech a v několika kategoriích . Na startu bylo celkem více než 150 závodníků. Nejlépe se za nás umístil Libor Šimánek, který obsadil v kategorii Muži do „40“ krásné šesté místo.

Celé klání probíhalo v prima atmosféře a bylo ogranizačně perfektně připraveno.