Soutěže v roce 2013

knezeves.jpg

12.  TFA Velké Zboží 17.8.

Tento podnik by se také mohl jmenovat „Sprint TFA“. Jedná se o nejrychlejší podnik seriálu středočeské ligy, kde o úspěchu hodně rozhoduje rychlost.

      Rychlý průběh soutěže ve sportovním areálu velkozbožských hasičů se dal očekávat, spádu napomáhal také moderátor a tak jsme velmi rychle znali i výsledné pořadí. Soutěžilo se ve čtyřech kategoriích – muži i ženy s a bez DT. Vítězové obou mužských kategorií si odnesly sud piva. Bohužel tentokrát sud do Turkovic nedojel, jediné želízko v ohni mezi muži, Pepík Brabec, skončil na 3. místě. Jana Dvořáková s přehledem zvítězila ve své kategorii a připsala si na své konto další vítězství.

Drobnou kaňkou na straně pořadatelů bylo neuzpůsobení trati pro ženskou kategorii, a to zejména u pneumatiky, která byla stejná jako u kategorie mužské.  Je potřeba mít na zřeteli, že zejména naše děvčata si jedou závod především užít a ne se předhánět v mega silovém souboji.

11. TFA Mnichovice 6.7.

Další novinka v letošním seriálu středočeské ligy se jmenoval TFA Mnichovice. Místní hasiči připravili náročnou, ale velmi pěknou trať na nově zrekonstruovaném Masarykově náměstí v srdci Mnichovic.

Na startu byla k vidění celá špička ligy. Překvapil zejména místní borec Vítek Doležal, který maximálně využil znalost domácího prostředí a obsadil v konečném pořadí 4. příčku! Na tomto závodě se nestalo, z pohledu našich závodníků, nic mimořádného. V ženské kategorii zvítězila Jana Dvořáková a upevnila si tak vedení v seriálu, v kategorii mužů se na 2. místě umístil Pepík Brabec.

Pořadatelé odvedli obrovský kus práce a připravili závod na výbornou. Určitě se do Mnichovic na přesrok rádi vrátíme.

10. TFA Barochov  – Memoriál J. Jenšovského 22.6.

Řeheničtí hasiči se v letošním roce rozhodli pro změnu a tradiční memoriál Josefa Jenšovského zasvětili TFA. I přes to však bylo k vidění několik požárních útoků v zajímavém složení týmů.

Místní podmínky  – louka bez přítomnosti stínu, jasné a teplé počasí  (28 stC ve stínu)  a odpolední start udělaly z jinak průměrně náročné trati doslova peklo.  Organismus závodníků se notně přehříval, a tak nebylo divu, že u kiosku byla pořád dlouhá fronta. 40 borců a borek se postupně vydávalo na trať a současně s kláním v TFA se rozjela opodál soutěž v požárním útoku a to jak mužů, tak i žen. Zajímavostí bylo složení řehenského sání – k vidění byla legendární dvojice Prokšík – Beránek, která proháněla několik let nejen turkovické borce. Na TFA trati si nejlépe vedl vedoucí závodník středočeské ligy Michal Strnad, na turkováky se ale také dostaly vavříny – na Janu Dvořákovou za 1. místo v kategorii žen a na Pepíka Brabce za 2. místo mezi muži.

Toto klání umožnilo , zejména v kategorii mužů bez DT, široké škále hasičů si vyzkoušet poprvé na vlastní kůži, o čem tento závod je. To si myslím, byl největší přínos. Doufám, že i v příštím roce se zase sejdeme na Barochově při TFA!

9. Krajská soutěž v požárním sportu 15.6. Rakovník

Na krajskou soutěž jsme letos poskládali družstvo doslova z celého okresu Praha – Východ. Jádro tvořili kluci z Úval a tým byl doplněn o borce z Turkovic, Říčan,  a Tehova.

Relativně mladé družstvo jelo na soutěž sbírat hlavně zkušenosti. I přes poměrně nesourodou skladbu týmu se podařilo téměř nemožné – za pomoci též děvčat z Úval se vytvořila vynikající parta, která táhla za jeden provaz. To bylo vidět už v běhu na 100m překážek, kde zejména mladší závodníci příjemě překvapili – Matěj Moša, Milan Blažek a  Petr Urban patřili mezi hvězdy týmu. Štafetou jsme se chtěli vyhoupnout na vyšší příčku v celkovém hodnocení, ale bohužel nám plány zhatila chyba v „A“ štafetě na 3. úseku. Zaútočili jsme doslova až v požárním útoku, zaběhli jsme pěkný pokus i přes to, že sestava v tomto složení běžela poprvé. Celkově jsme se tak dostali na 10. příčku z 12-ti družstev na startu.

Poděkování patří všem borcům za vzorný přístup k reprezentaci okresu a k podaným výkonům v jednotlivých disciplínách.

8. Dobrovolný železný hasič 1.6. Senohraby

V den, kdy začaly největší letošní povodně, tedy 1.června 2013 se od 10 hodin konal další závod Středočeské ligy v TFA – Dobrovolný Železný hasič v Senohrabech.

Teplota 9 stupňů Celsia a vytrvalý déšť ze závodní tratě vytvořily za přispění závodníků doslova bahenní lázně. Všem byla navíc ukrutná zima, což z jinak nepříliš náročné soutěže udělalo jeden z nejtěžších závodů v letošní sezóně.  I v těchto náročných podmínkách se turkovickým barvám dařilo – Pepík Brabec svou kategorii vyhrál, Jana Dvořáková mezi ženami vybojovala 2. místo a družstvo ve složení Jana Dvořáková, Josef Brabec a Libor Šimánek znovu zvítězilo a již popáté si z této soutěže přivezlo putovní pohár. Dále jsme na startu viděli Honzu Vaňka a Jirku Srnu, kteří rovněž statečně bojovali s nástrahami tratě a podtrhli svými výkony dobré jméno turkováků v oblasti fyzické připravenosti hasičů.

7. Okresní soutěž v požárním sportu 25.5. Stará Boleslav

Poslední květnová sobota bývá tradičně ve znamení Okresní soutěže v požárním sportu. Jinak tomu nebylo ani v letošním roce – a turkováci byli samozřejmě opět při tom!

Běžely se všechny tři disciplíny požárního sportu – běh na 100m překážek, štafeta 4x100m, a požární útok.  I přes značně pozměněnou sestavu oproti loňskému roku jsme začali výborně – Libor Šimánek vyhrál závod jednotlivců na 100m překážek a když se k tomu přidalo 4. místo Lukáše Bareše a 5. místo Pepíka Brabce tak z toho byl nejlepší výsledek v této disciplíně. Štafeta ve složení Karel Haisl, Libor Šimánek, Josef Brabec a Lukáš Bareš doběhla na 3. místě a když se nám zdařil požární útok (2.místo), kde naší sestavu kromě již zmíněných borců doplnil Martin Filip, Vašek Kolář a Karel Srna, tak se z toho všeho nakonec vyklubalo celkové prvenství a postup na krajské kolo soutěží.

Jen díky oporám týmu a maximálnímu osobnímu nasazení všech soutěžících se podařilo doslova o prsa vystoupit na nejvyšší stupínek. Díky patří zejména Lukášovi Barešovi, který na poslední chvíli posílil naše řady a byl tahounem ve všech disciplínách.

6. Mezinárodní mistrovství ČR ve vyprošťování osob z havarovaných vozidel Milevsko

Premiéru na soutěžích ve vyprošťování jsme absolvovali v sobotu 18.5.2013 v Milevsku a to hned na Mezinárodním mistrovství ČR. Za Turkovice nastoupila sestava: Josef Brabec, velitel, Jiří Srna, strojník, Miloš Müller, střihač a Veronika Löblová, zdravotník

Soutěž jsme chtěli absolvovat, abychom nasbírali cenné zkušenosti. To se podařilo, měli jsme možnost vidět nejlepší družstva z celé ČR a také na vlastní kůži si vyzkoušet, jaké to je být v akci. Vzhledem k nezkušenosti celého družstva jsme po zásluze obsadili 10. místo, což není výkon, kterým bychom se chtěli chlubit. Každé začátky jsou těžké a nikdy se nám nedařilo vše napoprvé. Doufáme, že nabyté zkušenosti využijeme a že na příštím klání se alespoň o příčku posuneme výše.

    5. TFA Mrač 

Další sobota, 11.květen 2013 a v kalendáři máme vyhrazeno odpoledne pro tradiční TFA CUP Mrač. A pozor! Na startu jsou tentokrát hned 3 turkováci!

Novinkou byl paralelní závod, kdy jednotlivé disciplíny plnili současně dva borci. To výrazně zvýšilo atraktivitu závodu. Pořadatelé totiž nasadili jednotlivé dvojice záměrně vyrovnané, takže každý rozběh byl souboj od začátku až do konce. Tento systém rovněž výrazně zrychlil průběh soutěže, což zvláště v deštivém počasí bylo kvitováno kladně.

A jak jsme dopadli? Jana Dvořáková potvrdila své vítězství ze Říčan a upevnila si tak pozici v celkovém pořadí Středočeské ligy. Dalším překvapením bylo 5. místo Honzy Brabce, který zaběhl vynikající čas na náročné mračské trati. Naopak zklamáním byl , alespoň pro mě, můj výkon, kdy po technické chybě na 2. úseku jsem přišel o možnost užít si výhod paralelního závodu. Ztratil jsem příliš mnoho času i sil. Dnes to stačilo na 4. místo, což ve 30-ti členném startovním poli je úspěch, nicméně tohle by se mi stávat nemělo.

mrac-tfa2013-130511_1959.jpg

4. TFA Říčany 

Sobota 4. května 2013 letos patřila říčanskému železnému hasiči. Pardón, také říčanské železné hasičce. Soutěžilo se v kategoriích mužů i žen.

Turkovické barvy měly hned dvě želízka v ohni – Janu Dvořákovou a Pepíka Brabce. Závod se oproti loňsku přesunul do areálu bývalého interieru a okořeněn byl výběhem do 8. patra budovy. Kromě klasických TFA disciplín tedy závodníci na závěr museli sebrat poslední zbytky sil a poprat se s výstupem po evakuačním schodišti. Naši borci to  ve velké konkurenci ukázali všem „záda“ a tak do Turkovic putovaly dvě zlaté medaile! Pro Janu vynikajíí vstup do ligy a pro Pepíka triumf na který dlouho čekal! Gratulujeme a těšíme se na další závod.

ricany-tfa2013-130504_0364.jpg

3. TFA Kněževes 

V sobotu 27.dubna 2013 proběhl první závod TFA ze seriálu Středočeské ligy v Kněževsi. Turkovické barvy zde reprezentoval sám starosta sboru Pepík Brabec.

A hned na prvním letošním podniku se  zadařilo a bylo z toho druhé místo za skvělých 3:31 (vítěz Michal Strnad 3:29). Trať oproti minulým ročníkům doznala změn a byla rychlejší, což zjevně závodníkům svědčilo a tak dosahované časy byly poměrně krátké. Na úvod určitěskvělý rozjezd a doufáme, že se našim barvám bude dařit i v dalším průběhu ligy.

knezeves.jpg

2. Jarní splutí Sázavy

Ve středu 10.dubna se za poměrně chladného počasí konal další ročník závodu „Jarní splutí Sázavy“ pořádaný sportovním klubem HZS Praha. Trasa byla stejná jako každý rok. Splouvala se řeka Sázava a to z Týnce nad Sázavou do Pikovic. Posádka našeho raftu byla nakonec pouze tříčlená a to ve složení Pepík Brabec, Marek Malý a Jenda Brabec. Bohužel ze šesti původně přihlášených borců jsme zůstali pouze tři. A ve třech je to opravdu očistec. Nakonec jsme ale nástrahy Sázavy zvládli a úspěšně dorazili do cíle. Náš handicap se na konečném výsledku samozřejmě projevil a tak to na stupně vítězů pro letošní rok  opravdu nebylo….:-)

start.jpg

1. Závod v obřím slalomu ski areál Šachty

V pondělí 21. ledna byl již po několikáté uspořádán závod v obřím slalomu pod záštitou HZS. Tentokráte byl organizován v lyžařském areálu Šachty v Krkonoších. Za barvy našeho sboru startoval Pepa Brabec a já. Celý závod provázela přátelská atmosféra a do Vysokého nad Jizerou se sjeli hasiči  ze všech koutů republiky. A jak jsme dopadli? Pepa Brabec v kategorii snowboard obsadil 8.místo, v kategorii lyže do 40 – 20.místo. A já jsem se umístil v kategorii lyže do 40 na 10.místě.

2013-01-21-13.36.05.jpg