Soutěže v roce 2015

1. Novoroční běh na Konopišti

První letošní závod hned v první den roku – na oslavu příchodu Nového roku si naše děvčata nemohla vybrat  lepší termín. V rámci seriálu ligy Běžec Podblanicka se běžel tradiční novoroční běh na Konopišti.  Jana Dvořáková a Terezie Srnová si vybraly náročnější 10km trasu a obě ji zdolaly se ctí – Jana doběhla na 7. Místě, Terka na 8.příčce. Že by si děvčata dala novoroční předsevzetí?

  1. Běh na Blaník 14.1.2015

Dalšího závodu v seriálu Běžec Podblanicka se zúčastnila za naše barvy pouze Terka Srnová, která si tentokráte vybrala 5km trasu. Navzdory zimnímu mrazivému počasí se tratí prodrala se ctí a skončila na krásném 7. Místě. Gratulujeme  hlavně k odvaze nastoupit závod za tak nevlídných povětrnostních podmínek!

 

  1. Přebor HZS ČR v obřím slalomu 26.1.2015

Dne 26. ledna 2015 se ve skiareálu Kamenec u Jablonce nad Jizerou uskutečnil další ročník závodu v obřím slalomu hasičů – Open přebor HZS ČR a mistrovství ČHSF. Na start se postavilo 82 závodníků, z toho 11 žen. 70 závodníků absolvovalo závod na lyžích, zbylých 12 na snowboardu.

Závod se jel na dvě kola, přičemž časy se sčítaly. Nejrychlejším závodníkem dne byl nepolapitelný Jan Kučera z SDH Rokytnice nad Jizerou v parádním čase 1:26:53. Zdatným konkurentem mu byl několikanásobný vítěz předešlých let Matěj Benc z HZS Liberec a Ondřej Chalupa z HZS Moravskoslezké­ho kraje.

Za SDH Turkovice se závodu účastnili Pepík a Jenda Brabcovi. Pepík soutěžil v kategorii Lyže a snowboard nad 40 let a Jenda lyže do 40 let.

Výsledky:

x open-prebor-hzs-cr-a-mistrovstvi-chsf-vysledky-2015.zb9o5m420p(1).pdf

Zdroj web Požáry CZ a Jenda Brabec

 

  1. Liberecký skiatlon 11.2.2015

Liberecký skiatlon je závod na běžkách, kdy se polovina tratě jede klasickým způsobem a druhá polovina volnou technikou. Závod se běží v areálu SKP Kornspitz v Jablonci nad Nisou – Břízkách, kde trénuje také naše biatlonová reprezentace.  Čekala na nás perfekntně připravená trať  na které nechybělo prudké stoupání, zvlněné členité pasáže ani rychlé sjezdy. Délka závodu byla 2x 8km. Turkovičtí borci se zúčastnili tohoto závodu již po páté.

Historického úspěchu dosáhl Libor Šimánek, který si dojel pro 4. místo (pouhých 14 vteřin za 3. v pořadí). Pro úplnost dodám, že na 17. místo bylo moje (a těžce vybojované v závěrečném finiši). Na závodu panuje pohodová a přátelská atmosféra, letos jsme si to oba obzvláště užili – poprvé se nám podařilo dobře namazat na klasickou část. Jsme jedni z mála dobrovolných hasičů, kteří se tohoto závodu účastní pravidelně.

  1. Závod O pohár ředitele HZS Hl.m. Prahy v běžeckém lyžování – Bedřichov 19.2.2015

Tento závod se běží na turistické trati za plného provozu  – start a cíl na Nové Louce u Šámalovy chaty, běží se přes Hřebínek a okolo Kristiánova. Jeho délka činí 12km, jede se volnou technikou a – samozřejmě- na běžkách. Oproti závodní trati v Břízkách nemá tak členitý profil, je víceméně plochá, i když dobré 2/3 trati jsou do kopce. Letos byl závod charakteristický tvrdým, rychlým povrchem, což se odrazilo i na vynikajících výsledcích všech závodníků.

Letos na tomto námi oblíbeném závodě jsme dosáhli opět skvělých výsledků – 4. místo Libor Šimánek, 14. místo Pepík Brabec – oba v osobním rekordu na této trati. Oba jsme do toho dali opravdu všechno, Libor sahal po bronzové medaili a já jsem sváděl tvrdý boj o 13. příčku, který sice nevyšel, ale pocit, že jste do toho dali úplně všechno je k nezaplacení. Fotografie použity ze serveru www.pozary.cz, kde naleznete také více informací.

  1. Běh na Čerčanský Chlum 28.2. 2015

Běh na Čerčanský Chlum je první závod v seriálu běhů do kopců v Praze a okolí. My jsme jej do svého kalendáře zařadili pro jeho dostupnost  – Čerčany máme doslova za humny – a hlavně proto, abychom si ověřili, jak na tom jsme s fyzickou kondicí před nadcházející sezónou.  Délkou trati přes 4km, profilem převážně do kopce s několika rovinkami a mírným krátkým seběhem se závod řadí mezi ty náročnější.

A jak že jsme si vedli na trati běhu na Čerčanský Chlum? Děvčata suprově! Jana 4. místo, Terka 5. a obě si připsaly spoustu bodů do seriálu závodů. Se mnou už to moc slavné nebylo, 23. příčka i pro mou těžkou váhu není to čím bych se chtěl chlubit. Ale zato radost z úspěchu holek mám obrovskou.  Fotografie jsou od oficiálních fotografů závodu a z archivu SDH Turkovice.

  1. Běh do kopce Davle – Nová Březová  29.3.2015

V neděli 29.3. jsme byli opět prověřit fyzičku a to tentokráte   na běhu Davle – Nová Březová, 4km do kopce. Skvěle si  vedla Terka Srnová, která obsadila 5. místo a průběžně je v seriálu běhů do kopců na 2. příčce!!! Já na svůj první bod stále čekám, tentokrát to už bylo blízko – jen 2 vteřiny mě dělily od posledního bodovaného místa, a tak se 16. příčkou rozhodně spokojen nejsem, i když jinak celý závod hodnotím velmi pozitivně. Třeba už to příště vyjde!

8. Běh do kopce Komořany – Točná  14.4.2015

V netradičním termínu – v úterý 14.4. od 18h se běžel tradiční běžecký závod ze seriálu ligy Kopec a to tentokráte z Komořan na Točnou.  Tento závod jsme již běželi v roce 2010 a proto jsme dobře znali trať a mohli tak optimálně rozložit síly. Nakonec se podařilo vybojovat Janě Dvořákové 3. Místo v závodu, čímž se posunula na 3. Místo v seriálu ligy. Druhým účastníkem z Turkovic byl Pepík Brabec, kterému se ani tentokrát nepodařilo zaútočit na bodované pozice, i  přes to, že zaběhl o více než 2 minuty lepší čas než před pěti lety.

9. Mezinárodní Mistrovství ČR ve vyprošťování osob z havarovaných vozidel, Milevsko 18.4. 2015

Již potřetí  jsme se zůčastnili prestižní soutěže ve vyprošťování osob z havarovaných vozidel, pořádané společností Racing Rescue jako Mezinárodní Mistrovství ČR a určené převážně pro dobrovolné hasiče.

Každé soutěžní družstvo si vylosuje startovní pořadí a scénář, který zůstane družstvu utajen do poslední chvíle. Před vlastním pokusem se družstvo odebere do izolace, odkud nemá na místo zásahu kontakt. Pořadatelé odpečetí obálku s vylosovaným scénářem a danou situaci připraví.  Na místě je vždy 1 zraněná osoba uvnitř jednoho z automobilů, je při vědomí  a stěžuje si na špatné dýchání a necitlivost dolních končetin (podezření na poranění páteře).  Zasahující jednotka na výzvu hlavního rozhodčího přijede na místo a provede vyproštění zraněné osoby. Časový limit je 20 minut, po jeho překročení  jsou soutěžnímu družstvu strhávány dosažené body. Při překročení času 25 minut je družstvo diskvalifikováno.  Na počínání soutěžících dohlíží 4 rozhodčí – pro taktiku, techniku, předlékařskou pomoc a hlavní rozhodčí. Každý rozhodčí boduje družstvo podle předem stanovených kritérií. Vítězm se stává družstvo s nejvyšším počtem dosažených bodů.

Tým ve složení velitel – Josef Brabec, strojník – Miloš Müller, zdravotník – Veronika Löblová, střihač – Jakub Kratochvíl  pracuje již druhým rokem a na podaném výkonu to bylo znát. S vylosovanou situací jsme si poradili velmi dobře, k lepšímu hodnocení nám scházel důraz na detaily, které potřebujeme dopilovat.  9. Místo bylo pro nás jednoznačně úspěchem a společně s pocitem dobře odvedené práce dostatečnou mutivací pro další soutěže.

10. TFA Nová ves u Chrastavy (vodní nádrž Mlýnice) 25.4.2015

V sobotu 25.dubna v 9:00 odstartovala středočeská liga v TFA prvním podnikem a to v Nové Vsi u Chrastavy. Ano, čtete dobře, první závod středočeské ligy skutečně proběhl přímo v srdci libereckého kraje. Pořadatelé připravili náročnou trať  zejména  v ženské kategorii, kdy se ve většině disciplín děvčata musela poprat se stejnou zátěží jako jejich mužští kolegové.

TFA jsou soutěže známé pod názvem „Železný hasič“. Závod se skládá z několika silových disciplín, které hasič absolvuje v přesně stanoveném pořadí.  Zpravidla je oblečen do zásahové výstroje včetně dýchacího přístroje a v kategoriích Master má tento přístroj dokonce aktivován – dýchá vzduch z láhve na zádech. Ženská kategorie se běhá s dýchacím přístrojem pouze plnícím funkci zátěže, zpravidla v lehkém obleku a jednotlivé disciplíny zpravidla bývají odlehčeny.

Na tomto závodě se začínalo roztažením 2 proudů B na vzdálenost 40 m, potom se závodník přesunul k hammerboxu kde ho čekalo 80 úderů 4kg palicí (ženy 40 úderů). Dalším úkolem byl trasport figuríny 80kg na 30m (ženy vlečení  pneumatiky 40 kg), poté závodník překonal 2m bariéru (ženy příčné břevno 80cm) a pokračoval na převalení traktorové pneumatiky 10x (ženy 5x). Poslední položkou na polygonu byl transport břemene 2x 27kg na 40m (ženy 20m). Pak následoval seběh pod hráz Mlýnice, kde závodník smotak 2ks hadic B a pokračoval ve výstupu zpět nad hráz až k lesu, kde se otočil a po kratším seběhu ho čekala cílová rovinka po hrázi. Nejlepší časy byly okolo 7 minut, což ukazuje na závod z kategorie těch náročnějších. Běžné závody totiž trvají do 5 minut.

Turkovickým barvám se zde opravdu dařilo – Pepík Brabec vybojoval mezi muži 1. místo, Jana Dvořáková v konečném pořadí brala vavříny za 2. příčku a na 10. místě skončila další turkovanda Terezie Srnová.

11. Okrsková soutěž okrsku č.4 20.6.2015 Struhařov

V sobotu 20.června jsme se ve složení Karel Haisl, Pepík Brabec, Pepča Brabec, Fanouš Srna, Jenda Brabec, Jíra Calta a Fíla Calta reprezentovali náš sbor na okrskové soutěži okrsku č.4 ve Struhařově. Organizátoři připravili moc hezkou soutěž. Díky týmovému duchu jsme překonali útrapy spojené s novým obsazením postů a dotáhli tak naší káru do vítězného konce jak v základní části, tak i v závěrečném rozstřelu.

12. Seriály běžeckých závodů Kopec a Běžec Podblanicka

  Na ryze běžeckých závodech v uplynulé sezóně náš sbor reprezentovala trojice sportovců ve složení Jana Dvořáková, Terka Srnová a Pepík Brabec  a to hned ve dvou seriálech běžeckých závodů – a sice v seriálu Běžec Podblanicka a v seriálu Kopec (běhy do kopců v Praze a okolí).  V každém seriálu se běží okolo 15-20 závodů, běžec však nemusí všechny absolvovat, do celkového pořadí se mu započítávají dosažené body ze závodů, ve kterých startoval.   I přes to, že nejsme běžci, zůčastnili jsme se sotva poloviny závodů a  svou účast v závodech jsme brali spíše jako přípravu na závody v TFA, dosáhli jsme poměrně slušných výsledků. Inu, posuďte sami:

Běžec Podblanicka – 5. Místo Terka Srnová (ze 112 závodnic), 7. Místo Jana Dvořáková (z 98), 23. Pepík Brabec (ze 197)

Kopec – 7. Místo Terka Srnová (ze 45), 7. Místo Jana Dvořáková (z 35), 29. Místo Pepík Brabec (z 97).

13. Středočeská liga a Dräger liga v TFA
     V roce 2015 se hned tři reprezentanti našeho sboru zapojili do soutěží známých pod lidovým názvem Železný hasič. Dräger liga byla letos rozšířena na celé čechy, jedna její část, které jsme se zúčastnili – a sice Středočeská liga letos čátala 9 závodů, ze kterých ti nejlepší postoupili do velkého finále.

Po celý rok jsme si vedli velmi dobře a pravidelně se umísťovali na stupních vítězů. Není tedy překvapením, že vítězi středočeské ligy se stali Jana Dvořáková v kategorii žen a Pepík Brabec v kategorii mužů, Skvěle si vedla i Terka Srnová, která skončila na 5. místě. Velké finále Dräger ligy, kde startovali nejlepší borci z celých Čech, ovládla suveréně Jana Dvořáková (1.místo), Terka Srnová skončila na 4. příčce a Pepík Brabec přidal 5. místo v mužské kategorii.

Pepík Brabec