Veřejné bruslení u hasičárny

S naprosto ojedinělým úsilím se podařilo vyrobit v Turkovicích na hřišti u hasičárny umělý led. Pět dní a pět nocí místní hasiči stříkali vrstvu po vrstvě. Výsledek se dostavil a neustále zaplněné kluziště je důkazem, že se dílo povedlo ke spokojenosti nejen našich nejmenších spoluobčanů. Po setmění bruslíme při umělém osvětlení a když se to dobře sejde, tak přijede i DJ 🙂 Aktuálně je kluziště uzavřené, ale v pátek, až teploty klesnou zase pod bod mrazu bude znovu otevřeno. Děkujeme za krásnou zpětnou vazbu v podobě neustále zaplněného kluziště. Děkujeme i Vám, co jste na led přispěli! Vážíme si toho a jsme rádi, že bruslíte!💛

Jak vzniklo toto kluziště
Většina lidí si myslí, že jednoho dne zvečera hasiči vypustili na hřiště cisternu a voda do rána zmrzla a tím vzniklo toto kluziště. Takhle jednoduché to rozhodně není a výroba umělého ledu má své zákonitosti a pravidla. Především jsou potřeba vhodné klimatické podmínky – dlouhodobé mrazy alespoň pod -10°C a ideálně žádné sněžení. Svou roli hraje i vlhkost vzduchu, ta ale obvykle při vysokých mrazech bývá dobrá (kromě období inverzí). Jak to bylo letos? V neděli 7.1. dopoledne jsme nejprve rozpustili vodou napadaný sníh a nechali až do pondělního rána celou plochu řádně vymrznout. Dokonale zmrzlý podklad je základem úspěchu. V pondělí 8.1. během dne jsme postupně skrápěli hřiště – jednu vrstvu za druhou – tak, aby se nám nejprve podařilo alespoň zakrýt travní porost. V této první fázi je spotřeba vody největší a vrstvy se kladou silnější. Pokračovali jsme až do úterý 9.1. do 2:00 v noci. Po krátké pauze na promrznutí nastříkaného podkladu opět přišla na řadu „denní“ směna a pokračovala od 6:00 v nástřicích. Přes den to jde pomaleji, teploty jsou vyšší a déle se čeká na promrznutí právě nastříkané vrstvy. V úterý k večeru konečně nastala kýžená fáze, kdy byla celá plocha pokryta zcela slabou vrstvou ledu (už nikde nevyčuhovala tráva). To byl právě ten moment, kdy bylo potřeba utěsnit ta místa, kde docházelo k průsakům do podloží, kde se nám prostě z povrchu voda ztrácela. To se udělá tak, že za pomoci sněhu a vody se vytvoří ledová kaše, tou se zaplní problematická místa, uhladí se prohrnovadlem a plocha se celá nechá promrznout. To se také stalo a ještě v úterý od 22:00 do středy do 1:00 jsme mohli začít s pokládkou finálních vrstev. Opět jedna po druhé – při teplotách okolo -10°C se cca. 7 minut stříká a potom 10 minut čeká na ztuhnutí. Tento postup se stále opakuje. Ve středu 10.1. a ve čtvrtek 11.1. jsme stále a vytrvale postupný nástřik opakovali, ve čtvrtek odpoledne se již dokonce poprvé bruslilo. Poslední vrstvy se pokládaly v noci na pátek 12.1. a následně ještě také v pátek ráno při teplotách okolo – 5°C, což znamenalo delší prodlevu při čekání na vytvrzení. Šlo to pomaleji, ale na druhou stranu to byla
poslední šance na vytvoření dostatečně silné vrstvy ledu pro bruslení.
Od pátku 12.1. bylo tak kluziště již plně k dispozici veřejnosti. Tím ale naše péče o led nekončí. Občas je potřeba odhrnout nabruslený sníh, pokud sněží, musíme odklidit i ten napadaný. Pokud mrazy klesnou pod -5°C, opět přidáme nějakou vrstvu na povrch, abychom prodloužili trvanlivost ledové plochy. Při nástřiku ledové plochy odpracovali hasiči celkem 70 hodin. Pokud se Vám zde líbilo, můžete podpořit naše úsilí dobrovolným příspěvkem na transparentní účet turkovických hasičů (2101932068/2010) . Za Váš případný příspěvek předem děkujeme.

Hasiči z Turkovic