Akce v roce 2020

Oslava 120 let založení sboru v Turkovicích

 

22.8.2020 byl pro Turkovické dobrovolné hasiče velkým dnem. Tento den jsme oslavili již 120let fungování našeho sboru. A oslava to byla opravdu jak se sluší a patří!

Pozvali jsme okolní sbory, aby veřejnosti ukázaly svou techniku a nikdo z oslovených neváhal. Jmenovitě SDH Struhařov s TATRA Force a WV T4, SDH Řehenice s TATRA 805, SDH Mnichovice s Tatrou 815 a naše jednotka se vším co má kola. Začátek oslav tedy nemohl začít ničím jiným než spanilou jízdou všech zůčastněných vozidel. A že bylo na co koukat.

Naše stará garda měla opět po letech tu jedinečnou možnost, provětrat naší 119let starou koňku. Dokonce se jí povedlo díky úsilí našich členů zprovoznit a tak mohli i mladí lidé zakusit jak bylo těžké v minulosti hasit s touto technikou.

Díky hasičům z Mnichovic mohla proběhnout i ukázka práce hasičů jak při vyproštění osob z havarovaného vozidla, tak násladé zdolání požáru vozida.

Náš dorost předvedl mistrné zvládání překážek v podobě domečků, kladin a bariér. Dále pak družstvo mládeže ukázalo, jak se správně provádí požární útok.

Celý den se nesl v pohodové atmosféře a i přes nepříznivou předpověd počasí, která se naštěstí nenaplnila, dorazila velká spousta lidí, kteří nám pomohli oslavit tento významný milník našeho sboru dobrovolných hasičů v Turkovicích.

Výcvik jednotky – práce na vodě

Práce na vodě a záchrana osob z vodní hladiny je jednou z činností, která není úplně typická pro jednotky dobrovolných hasičů, ale současně se jedná o aktivitu, které se Turkovičtí hasiči věnují. Využili jsme vyššího stavu vody v řece Sázavě po deštích a naplánovali si výcvik v této činnosti.

Místo výcviku bylo vybráno s ohledem na aktuální vodní stav a průtok mimo hasební obvod jednotky tak, aby pro hasiče představovala situace reálné podmínky v případě nasazení při povodňové situaci ve vlastním hasebním obvodu jednotky – tedy v ř. km 40,1 – 39,7. V tomto úseku bohužel dlouhodobě podmínky neumožňují provedení výcviku vzhledem k nízkému stavu vody a nízkému průtoku. Jak jsem již napsal, jednotka se připravovala na povodňovou situaci a proto jsme potřebovali co nejnáročnější podmínky.

Po vyhlášení poplachu, v souladu s plánem cvičení, vyjela jednotka doplněná o figuranty z řad členů SDH na předem vytipované a určené místo nástupu na řeku v Týnci nad Sázavou, na parkoviště u kempu pod jezem, ř. km. 19,5. Hasiči připravili materiál, nafoukli raftový člun a ustrojili se do ochranných obleků, plovacích vest a přileb. Vyzbrojili se páteřní deskou, pádly, házecími pytlíky a lékárničkou uzavřenou v lodním barelu neprůstupném pro vodu. Po kontrole výzbroje a výstroje vypluli na řeku a po cestě plnili úkoly dle zadání. Posádku ZZS simuloval z pozemního stanoviště strojník vozidla DA L2R VW Transporter, který simulovaně přebíral zachráněné osoby.

Po splnění úkolů se posádka raftu i strojník sešli na ř.km 3,5 v Pikovicích, kde proběhlo vylodění, vyhodnocení a ukončení cvičení. Po skončení cvičení se jednotka vrátila na základnu

 

2) Výcvik nositelů dýchací techniky HZS METRO

Dne 25.2.2020 naše jednotka společně s kolegy z JSDH Mnichovice absolvovala každoroční výcvik v polygonu HZS Metro na stanici v Hostivaři. Výcvik byl složen ze dvou částí, ze zahřívací části, kde se vycházelo do 5. patra cvičné věže a ze samotného průlezu polygonu.

Děkujeme HZS Metro za umožnění tohoto výcviku.

1) Nábor mladých hasičů

Každý pátek od 16ti hodin v budově požární zbrojnice v Turkovicích. Pokud jsi ve věku 6-18 let, tak neváhej a přijď se podívat jak to u nás chodí. V případě zájmu kontaktuj vedoucího mládeže na tel.: 603400956

! I TY MÁŠ NA TO BÝT HASIČEM !